Konspekt lekcji biologii w klasie III gimnazjum
Prowadzący: Ewelina Gryczka
Klasa: III gimnazjum
Data: 26 IX 2012
Przedmiot: Biologia
Temat: Budowa białek i ich funkcje w organizmach żywych
Cel ogólny:
Poznawczy: Poznanie i zrozumienie budowy, funkcji białek, poznanie mechanizmu działania enzymów.
Wychowawczy – kształtowanie świadomości uczniów o funkcji białek i ich roli w codziennym pożywieniu.
Cele szczegółowe:
Wiadomości – uczeń:
- Wyjaśnia, co to są reakcje biochemiczne, oraz wymienia ich przykłady i miejsce ich zachodzenia
- Definiuje pojęcie enzym, jako katalizator reakcji biochemicznych
- Ilustruje i wyjaśnia mechanizm działania enzymów
- Wyjaśnia budowę i funkcję białek
- Wymienia przykłady białek świadczące o różnorodności białek w świecie organizmów żywych
Umiejętności – uczeń:
- Wykorzystuje swoje wiadomości w praktyce
- Rysuje schematycznie działanie enzymu
- Zaproponuje graficznie budowę hipotetyczną cząsteczki białka
- Porówna budowę wybranych przykładów białek
- Uzasadnienie, że białka – ze względu na swoją różnorodność – decyduje o swoistości budowy
- Wykazuje rolę białek enzymatycznych
- Wykazuje, że białka pełnią funkcję enzymatyczne, budulcowe, hormonalne i odpornościowe.
Postawy – uczeń:
- Zrozumienie funkcjonowanie własnego organizmu
- Przekonanie o konieczności dostarczania organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w swojej codziennej diecie
- Aktywnie pracuje na lekcji
- Rozwija samodzielne myślenie
- Pogadanka
- Praca z podręcznikiem
- Pokaz
Formy pracy:
- Praca indywidualna
- Praca w grupie
- Praca z całą klasą
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik
- Prezentacje komputerowe (pokaz slajdów)
- Xero – krzyżówka
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- Powitanie uczniów. Przypomnienie informacji z poprzednich zajęć- rozwiązanie krzyżówki.
- Sprawdzenie rozwiązania krzyżówki.
- Wprowadzenie do tematyki lekcji. Zapisanie tematu: „Budowa białek i ich funkcje w organizmach żywych”.
- Podział na 4 grupy i rozdanie kart pracy.
Faza realizacyjna:
- Objaśnienie uczniom ich zadania. Praca w grupach uczniów.
- Uczniowie prezentują przygotowane pytania z karty pracy, słuchają prezentacji pozostałych grup.
- Analiza wypowiedzi grup, poprawa ewentualnych błędów, jeśli takie wystąpią oraz korzystając z dodatkowych materiałów dopowiadanie przez nauczyciela pewnych treści lub uzupełnienie je odpowiednimi slajdami.
Faza podsumowująca:
- Rozdanie każdemu uczniowi testu sprawdzającego stopień przyswojenia nowych wiadomości, a następnie wspólne sprawdzenie poprawności odpowiedzi.
- Uczniowie rozwiązują test, a następnie wybrane osoby odczytują swoje odpowiedzi i przy pomocy nauczyciela sprawdzają ich poprawność. Po przeanalizowaniu i ewentualnych poprawkach prawidłowe odpowiedzi uczniowie wpisują do zeszytu jako notatkę.
- Zadanie pracy domowej.
GRUPA I
|
GRUPA II
|
• Zapoznaj się z tekstem na
stronie 16 i 17 podręcznika z podrozdziałami:
• „Reakcje biochemiczne przebiegają
dzięki enzymom”
• „Enzymy są białkami” Czytając tekst staraj się odpowiedzieć na pytania: 1. Co to jest katalizator? 2. Co to jest enzym? 3. Sposób i schemat działania enzymu 4. Funkcje enzymu |
• Zapoznaj się z tekstem na stronie 17
podręcznika z podrozdziałami:
• „Białka są złożone z aminokwasów”
Czytając tekst staraj się odpowiedzieć na pytania: 1. Co to jest aminokwas? 2. Budowa białka 3. Od czego zależy kształt cząsteczek białek? |
GRUPA III
|
GRUPA IV
|
• Zapoznaj się z tekstem na
stronie 18 podręcznika z podrozdziałami:
• „Różnorodność białek jest niemal
nieskończona”
Czytając tekst staraj się odpowiedzieć na pytania: 1. Co wpływa na różnorodność białek? 2. Co umożliwia organizmowi wytworzenie tak wielu specyficznych enzymów |
• Zapoznaj się z tekstem na
stronie 18 i 19 podręcznika z podrozdziałami:
• „Białka pełnią wiele funkcji”
• Ciekawostka „białka złożone” Czytając tekst staraj się odpowiedzieć na pytania: 1. Rola, przykłady oraz wybrane funkcje białek – charakterystyka 2. Omów budowę hemoglobiny |