sobota, 6 października 2012

Konspekt 5- Białka

Konspekt lekcji biologii w klasie III gimnazjum

Prowadzący: Ewelina Gryczka

Klasa: III gimnazjum

Data: 26 IX 2012

Przedmiot: Biologia

Temat: Budowa białek i ich funkcje w organizmach żywych


Cel ogólny:
Poznawczy: Poznanie i zrozumienie budowy, funkcji białek, poznanie mechanizmu działania enzymów. 
Wychowawczy – kształtowanie świadomości uczniów o funkcji białek i ich roli w codziennym pożywieniu.

Cele szczegółowe:


Wiadomości – uczeń:
  • Wyjaśnia, co to są reakcje biochemiczne, oraz wymienia ich przykłady i miejsce ich zachodzenia
  • Definiuje pojęcie enzym, jako katalizator reakcji biochemicznych
  • Ilustruje i wyjaśnia mechanizm działania enzymów
  • Wyjaśnia budowę i funkcję białek
  • Wymienia przykłady białek świadczące o różnorodności białek w świecie organizmów żywych

Umiejętności – uczeń:

  • Wykorzystuje swoje wiadomości w praktyce
  • Rysuje schematycznie działanie enzymu
  • Zaproponuje graficznie budowę hipotetyczną cząsteczki białka
  • Porówna budowę wybranych przykładów białek
  • Uzasadnienie, że białka – ze względu na swoją różnorodność – decyduje o swoistości budowy
  • Wykazuje rolę białek enzymatycznych
  • Wykazuje, że białka pełnią funkcję enzymatyczne, budulcowe, hormonalne i odpornościowe.

Postawy – uczeń:

  • Zrozumienie funkcjonowanie własnego organizmu
  • Przekonanie o konieczności dostarczania organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w swojej codziennej diecie
  • Aktywnie pracuje na lekcji
  • Rozwija samodzielne myślenie
Metody:

  • Pogadanka
  • Praca z podręcznikiem
  • Pokaz

Formy pracy:

  • Praca indywidualna
  • Praca w grupie
  • Praca z całą klasą

Środki dydaktyczne:

  • Podręcznik
  • Prezentacje komputerowe (pokaz slajdów)
  • Xero – krzyżówka

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

  1. Powitanie uczniów. Przypomnienie informacji z poprzednich zajęć- rozwiązanie krzyżówki.
  2. Sprawdzenie rozwiązania krzyżówki. 
  3. Wprowadzenie do tematyki lekcji. Zapisanie tematu: „Budowa białek i ich funkcje w organizmach żywych”. 
  4. Podział na 4 grupy i rozdanie kart pracy.

Faza realizacyjna:
  1. Objaśnienie uczniom ich zadania. Praca w grupach uczniów. 
  2. Uczniowie prezentują przygotowane pytania z karty pracy, słuchają prezentacji pozostałych grup. 
  3. Analiza wypowiedzi grup, poprawa ewentualnych błędów, jeśli takie wystąpią oraz korzystając z dodatkowych materiałów dopowiadanie przez nauczyciela pewnych treści lub uzupełnienie je odpowiednimi slajdami.

Faza podsumowująca:


  1. Rozdanie każdemu uczniowi testu sprawdzającego stopień przyswojenia nowych wiadomości, a następnie wspólne sprawdzenie poprawności odpowiedzi. 
  2. Uczniowie rozwiązują test, a następnie wybrane osoby odczytują swoje odpowiedzi i przy pomocy nauczyciela sprawdzają ich poprawność. Po przeanalizowaniu i ewentualnych poprawkach prawidłowe odpowiedzi uczniowie wpisują do zeszytu jako notatkę.  
  3. Zadanie pracy domowej.                                                
  



GRUPA I
GRUPA II
 •    Zapoznaj się z tekstem na stronie 16 i 17 podręcznika z podrozdziałami:
•    „Reakcje biochemiczne przebiegają dzięki enzymom”
•    „Enzymy są białkami”

Czytając tekst staraj się odpowiedzieć na pytania:
1.    Co to jest katalizator?
2.    Co to jest enzym?
3.    Sposób i schemat działania enzymu
4.    Funkcje enzymu
•    Zapoznaj się z tekstem na stronie 17 podręcznika z podrozdziałami:
•    „Białka są złożone z aminokwasów”


Czytając tekst staraj się odpowiedzieć na pytania:
1.    Co to jest aminokwas?
2.    Budowa białka
3.    Od czego zależy kształt cząsteczek białek?
 GRUPA III
GRUPA IV
 •    Zapoznaj się z tekstem na stronie 18 podręcznika z podrozdziałami:
•    „Różnorodność białek jest niemal nieskończona”

Czytając tekst staraj się odpowiedzieć na pytania:
1.    Co wpływa na różnorodność białek?
2.    Co umożliwia organizmowi wytworzenie tak wielu specyficznych enzymów
 •    Zapoznaj się z tekstem na stronie 18 i 19 podręcznika z podrozdziałami:
•    „Białka pełnią wiele funkcji”
•    Ciekawostka „białka złożone”

Czytając tekst staraj się odpowiedzieć na pytania:
1.    Rola, przykłady oraz wybrane funkcje białek – charakterystyka
2.    Omów budowę hemoglobiny

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz